Festetics Kristóf, az uradalom megalapítója
A keszthelyi Festetics kastély története a XVIII. század elejére nyúlik vissza, amikor a török hódoltság végével a keszthelyi végvárnak már nem volt katonai funkciója. A védműveket lerombolták, a városon pedig több örökös is osztozott.
Tolnai Festetics Kristóf nagybirtokos, Somogy vármegye alispánja ekkor vásárolta fel a gersei Pethő örökség részeit. 1739-ben így kizárólagos birtokosa lett a városnak és megteremtette a keszthelyi uradalmat.
A régi végvári jogokhoz erősen ragaszkodó helyiek és a Festetics család között állandóak voltak a konfliktusok. Festetics Kristóf, aki egyben országgyűlési követ és aranysarkantyús vitéz is volt, ennek ellenére számos pozitív intézkedéssel segítette a város fejlődését. Mestereket és sebészorvost is hozatott Keszthelyre, gyógyszertárat és 1759-ben kórházat is létesített a lakosság számára.
A nagybirtokos a barokk stílusú kastély megépíttetését 1745-ben kezdte el, de a környező falvakról is gondoskodott. Templomokat építtetett, a keszthelyi templomnak pedig három harangot öntetett. Neki köszönhető a városi könyvtár megalapítása, és szívén viselte a Hévízi tó védelmét is.
Kristóf és utódai számos új munkahelyet létesítettek a városban, hiszen birtokaik igazgatása is Keszthelyen centralizálódott. Az általuk kezdeményezett építkezésekhez sok munkaerőre volt szükség, így Keszthely városa igen hamar a Nyugat-Dunántúl második legnépesebb települése lett.
A Festeticsek Keszthelyhez való ragaszkodást jól mutatja, hogy bár Kristóf 1768. február 25-én Sopronban halt meg, kívánságának megfelelően holttestét Keszthelyre szállították. Végső nyughelye a mai plébániatemplom kriptájában található.
Kristóf fia, III. Pál (1722–1782), folytatta apja örökségét. Létrehozta Keszthely első elemi és középiskoláját, 1769–1770-ben pedig a kastélyon végeztetett átalakításokat. Neki köszönhetően megnövelték a szárnyakat a homlokzat változatlanul hagyása mellett. Mária Terézia királynőtől grófi rangot is kapott.
I. György, a keszthelyi Festetics kastély rebellis ura
Festetics György korát meghaladó értelmiségi volt. Reformer gondolatai, a magyar nemzet iránti elkötelezettsége hamar az arisztokrácia ellenségévé tette. 1902-ben a város főterén szobrot állítottak az emlékének. Ez a műalkotás jelenleg a kastély parkjában, az épület bejárata előtt található.
Festetics György élete első felében azon munkálkodott, hogy Magyarország önálló ország lehessen. Fontos célja volt, hogy a hazánkban állomásozó katonák szolgálati nyelvének is a magyart tegyék meg.
Bár ő maga hat nyelven írt és beszélt, anyanyelvének szeretete meghatározta életét. Mecénásként támogatta az anyanyelvű irodalom művelőit, ugyanakkor mindent megtett az ország gazdasági műveltségének emelésére is.
Neki köszönhetően jött létre 1797-ben Európa első mezőgazdasági főiskolája, a Georgikon. A századfordulón (1799–1801) új épületszárnyat építtetett a kastélyhoz is, amiben megalapította a Helikon Könyvtárat. Ez ma Magyarország legnagyobb és egyetlen épen maradt magánkönyvtára.
Helikon könyvtár a keszthelyi Festetics kastélyban
A keszthelyi Festetics Kastélyban található könyvtár kulturális kincsek tárháza. A benne található ritkaságokat két évszázadon keresztül gyűjtötték össze a Festeticsek. Nemcsak magyar nyomtatványokkal, hanem Európa legfontosabb nyomdáinak különlegességeivel is találkozhatunk benne.
A Helikon könyvtár Rantz János György uradalmi építész tervei alapján készült, klasszicista tölgyfabútorait Kerbl János keszthelyi asztalos munkájának köszönhetjük.
A könyvtárban a magyar irodalom jelentős alkotásai mellett helyet kaptak felvilágosodás kori filozófiai, valamint gazdasági írások is, továbbá hírlap- és folyóiratanyagok. Festetics Györgynek köszönhetően a könyvtári állomány így megötszöröződött, amelyet a Georgikon tanárainak és hallgatóinak elérhetővé is tett. A felbecsülhetetlen értékű könyveket díszes bőrbe köttette, könyvtárost foglalkoztatott és szabályozta a könyvtár használatát és a kezelést rendjét.
A II. világháború idején a könyvtári szárnyat elfalazták, a legértékesebb példányokat pedig a fővárosba szállították. A fosztogatásoktól így megóvott gyűjtemény néhány példánya mai napig az Országos Széchényi Könyvtárban található meg.
A keszthelyi Festetics kastély könyvtára ma a Helikon Kastélymúzeum szerves része. A gyűjteményt a Festetics György által bevezetett szakbeosztások és latin jelzetek alapján őrizték meg a nagyérdeműnek.
A könyvállomány több mint 86 000 könyvtári egységgel büszkélkedhet. Festetics György szellemi örökségét követendő a Festetics kastély a könyvtár lehetővé teszi a tudományos kutatási munkákat is. A legrégebbi kötet Thuróczy János műve, az 1488-ban megjelent Chronica Hungarorum.
A keszthelyi Festetics kastély átalakítása
1883–1887 között Festetics (II.) Tasziló az északi szárny lebontása után új szárnyépületet készíttetett.
Ekkor épült a neobarokk tornyos középrész is. A kastély főhomlokzata elvesztette korábbi U-alakú szimmetriáját – cour d’honneur elrendezését -, viszont az épület mérete megkétszereződött.
Tasziló bevezette a központi fűtést, és vízvezetékkel látta el a kastélyt. A 101 helyiségből álló épület homlokzatait, tereit, lépcsőházait átalakíttatta. A látogatók ma már ebben a végleges formájában tekinthetik meg hazánk leglátogatottabb kastélyát.
A keszthelyi kastélypark
A keszthelyi kastélypark nemzetközi viszonylatban is párját ritkító természetvédelmi terület. Bár fénykorában (1887-1945) 42 hektáron terült el, mára csupán 10 hektárt járhatnak be a látogatók.
Széleskörű ismertségét a tájkép angolkert és franciakert kombinációjának köszönheti. Míg előbbinél előnyben részesítik a természet uralkodó szerepét, addig a franciakertre a mértani formák kialakítása a jellemző.
A kastélypark, akárcsak a kastély épülete, számos átalakításon ment keresztül az évszázadok során. Utolsó jelentős átalakítása 1885-ben történt. A kastélypark önmagában is csodálatos növénygyűjteményével és elrendezésével emelkedik ki Európa parkjai közül.
Megtalálhatók itt:
- egzotikus növényfajok,
- többszáz éves fák,
- kertépítészeti különlegességek, mint a sövényszínház és növényekből ültetett napóra,
- szökőkutak
- szobrok,
- oroszlános kút,
- parterre,
- egy hercegnői kamarakert,
- kerti tó
- és egy kis híd.
2015-ben a kastélypark megújult, kerttörténeti hitelességű rekonstrukciót hajtottak rajta végre. A megvalósítás során levéltári kutatást, kertrégészeti szondázó kutatást, valamint geodéziai és részletes növényállapot-felmérést végeztek.
A kastélyparkban található a pálmaház is, valamint több állandó kiállításnak otthont adó uradalmi épület. Ilyen például a kocsiház, amelyben egy különleges hintókiállítást tekinthetünk meg.
Állandó kiállítások a keszthelyi Festetics kastélyban
A Festetics kastély, mai nevén Helikon Kastélymúzeum egész évben számos programmal, koncertekkel, időszaki kiállításokkal várja látogatóit. De nemcsak színes és változatos programjai, hanem a kastély 5 épületében látható 6 állandó kiállítás is kihagyhatatlan élmény kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A barokk kastély elsősorban a korabeli főúri világ mindennapjait, a Festetics uradalom életét kívánja a látogatókkal megismertetni. Enteriőr kiállításaiban eredeti, illetve korhűen rekonstruált belső terekkel találkozhatunk.
A kastélytermek kiállításanyagai bemutatják többek között
- Festetics György életét
- Georgikon megalapítása,
- Helikoni ünnepségek,
- Phoenix gálya megépíttetése,
- a magyar lótenyésztés és a díjnyertes Festetics lovak dicső korszakát
- lóversenydíjak
- híres lovak portréi
- ménes képek,
- a Festetics család
- különböző stílusú bútorait,
- meisseni vázáit,
- festményeit,
- szobrait,
- valamint Lady Mary Victoria Hamilton hercegnő értékes hozományát is.
Az Amazon Ház Látogatóközpontban „Főúri utazások, úti kalandok” címmel a szárazföldi, vízi és légi közlekedés történetével ismerkedhetünk meg:
- kocsik, a hajók, az autók és a léghajók világa
- utazási előkészületek az elmúlt századokban
- Habsburg úthálózat hintószimulátorral
- felújított luxus vasúti kocsi
- képregény egy balatoni utazásról
- hajómakettek, léghajó-kosár, korabelli Benz- és Lancia-modellek
A pálmaház egzotikus növényeik tárháza, 200 darabot számláló növénykülönlegességével Európa második legnagyobb gyűjteménye. Eredetileg a kastély pálmáit gondozták benne, de jelenleg olyan hétköznapibb érdekességekkel is találkozhatunk, mint a kávé, a kakaó vagy cukornád. Trópusi hibiszkusz-anyaga szintén kontinensük legnagyobb gyűjteményeinek sorába tartozik.
A hintókiállítás több mint 50 darab kocsival, hintóval és lovas szánnal büszkélkedhet. Köztük láthatjuk például Ferenc Ferdinánd park kocsiját és Rudolf trónörökös homokfutóját is, de lovasszánokat és fogatos felszereléseket is.
A keszthelyi Vadászati Múzeum kiállítása 5 földrész több mint 200 vadfaját mutatja be, melynek alapja többek között
- Windisch-Grätz herceg teljes egészében látható több száz darabos trófeagyűjteménye,
- a székely főnemesi családból származó báró Dózsa György válogatott világrekorder trófeái, valamint
- Hidvégi Béla által extrém körülmények között elejtett és természetes környezetükben bemutatott vadfajok egyedei.
A történelmi vasútmodell kiállítás a Vadászati Múzeum tetőterében található. A 2, 7 km hosszú síneken 75 szerelvény közlekedik mintegy 1800 épület között. A teljes vágányhálózat korabeli légifotók és az eredeti tervek alapján készült.
A keszthelyi Festetics kastély különleges házirendje
Mivel a Helikon kastélymúzeum felbecsülhetetlen értékek sorát vonultatja fel, s parkja is természetvédelmi terület, minden épületnek külön házirendje van.
A kastélyban fegyveres biztonsági őrök dolgoznak és az intézmény teljes területén biztonsági kamerarendszer működik. Bár első olvasásra a házirendek szigorúnak tűnnek, semmilyen élvezeti hátrányt nem okoznak a látogatóknak.
Szabad fényképezni, videófelvételeket készíteni, sőt, külön engedéllyel még a drónhasználat is megengedett a parkban.
Nem véletlen, hogy a keszthelyi Festetics kastély kedvelt esküvőhelyszín lett. A részletes látogatói házirendek Helikon Kastélymúzeum honlapján olvashatók.
Felhasznált irodalom: helikonkastely.hu